Branżowa Szkoła I Stopnia z Oddziałami Integracyjnymi

Klasy integracyjne

W ramach klas wielozawodowych prowadzimy nabór do klas integracyjnych, gdzie swoje miejsce znajdą uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kandydaci niepełnosprawni ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej integracyjnej  zasadniczej szkoły zawodowej powinni posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez zespół orzekający działający w publicznej poradni pedagogiczno-psychologicznych, w tym publicznej poradni specjalistycznej, na podstawie odrębnych przepisów (orzeczenie powinno być wydane na etap nauki w szkole ponadgimnazjalnej, szkoła może przyjmować kandytatów z upośledzeniem umysłowym tylko w stopniu lekkim)

Klasa integracyjna liczy od 15 do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenie specjalnego.Włączanie młodzieży niepełnosprawnej w proces kształcenia oraz wychowania razem z uczniami zdrowymi uczy młodzież  tolerancji dla inności drugiego człowieka oraz zasad solidarności i demokracji w odniesieniu do niepełnosprawnych koleżanek i kolegów. Uczniom niepełnosprawnym natomiast kształcenie w integracji umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności na miarę ich możliwości w warunkach szkoły ogólnodostępnej.W naszej szkole pracujemy nad utrwalaniem w młodym pokoleniu postawy empatii, tolerancji, dojrzałości społecznej i odpowiedzialności w życiu dorosłym.W klasie integracyjnej pracuje u nas dwóch nauczycieli: nauczyciel przedmiotu i nauczyciel wspomagający. Nauczyciel wspomagający przede wszystkim wspomaga pracę uczniów niepełnosprawnych, ale też  w miarę możliwości czuwa nad całością, odpowiada na pytania, pomaga uczniom w klasie. Pomoc nauczyciela wspierającego polega na nakierowaniu uczniów niepełnosprawne na pracę, zachęcaniu ich do samodzielności, podejmowaniu decyzji co do wyboru zadania, pobudzeniu uczniów do współpracy, stawianiu zadań na miarę możliwości, by dać im okazję przeżycia sukcesu.

Każdy uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie specjalnego ma stworzony indywidualny program edukacyjno -  terapeutyczny zgodny ze specjalnymi potrzebami ucznia. Nauczyciele dostosowują wymagania edukacyjne, oraz formy i metody pracy. W szkole realizowane są zajęcia rewalidacyjne, zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze dla uczniów mających trudności w nauce, ale również zajęcia rozwijające zainteresowania, przygotowujące uczniów do różnych konkursów, zawodów, opiekę pedagoga, oraz doradcy zawodowego.

Jeśli chcesz zdobyć zawód,

to klasa wielozawodowa zasadniczej szkoły zawodowej

jest ofertą właśnie dla Ciebie!