Technik chłodnictwa i klimatyzacji

Charakterystyka zawodu

Technik chłodnictwa i klimatyzacji organizuje i wykonuje prace związane z montażem, uruchamianiem oraz eksploatacją a także utylizacją wyeksploatowanych instalacji oraz urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Zajmuje się także wykonywaniem remontów, naprawami oraz usuwaniem awarii w pracy instalacji i urządzeń. W szczególności zajmuje się urządzeniami takimi jak: klimatyzatory indywidualne i grupowe, zblokowane sprężarki i agregaty chłodnicze, wytwornice wody lodowej, centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła w wykonaniu standardowym, higieniczne i basenowe w wykonaniu wewnętrznym lub zewnętrznym np. dachowe.

Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie

ELE.03. Wykonywanie robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
ELE.04. Eksploatacja i organizacja robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych
oraz pomp ciepła

Nauczysz się m.in.:

• posługiwać się dokumentacją techniczną i kosztorysową urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła,

• planować i organizować prace związane z montażem, eksploatacją i demontażem urządzeń oraz instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także pomp ciepła, z wykorzystaniem programów komputerowych,

• dobierać urządzenia dla techniki chłodniczej i klimatyzacyjnej,

• wykonywać montaż, demontaż, naprawę, konserwację oraz bieżące i okresowe przeglądy urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła,

• uruchamiać urządzenia i instalacje chłodnicze, klimatyzacyjne oraz pompy ciepła,

• regulować urządzenia techniki chłodniczej i klimatyzacyjnej,

• kontrolować parametry instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła,

• oceniać stan techniczny urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła,

• sporządzać oferty, kalkulacje i kosztorysy dotyczące montażu urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła,

• stosować innowacyjne rozwiązania podczas wykonywania zadań zawodowych,

• stosować w praktyce przepisy prawa budowlanego i prawo ochrony środowiska,

• prowadzić racjonalną gospodarkę zasobami energetycznymi,

• przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska oraz wymagań ergonomii,

• udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy oraz w stanach zagrożenia zdrowia i życia,

• stosować przepisy prawa dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy oraz ochrony danych osobowych,

• posługiwać się językiem obcym oraz korzystać z obcojęzycznych źródeł informacji,

• organizować pracę małego zespołu.

Typ szkoły, w której odbywa się kształcenie dla zawodu technik chłodnictwa i klimatyzacji to 5-letnie technikum.

Absolwent kierunku technik chłodnictwa i klimatyzacji po zdaniu matury może kontynuować naukę na studiach wyższych (uczelnia techniczna), gdzie może wybrać specjalizację inżynier chłodnictwa i klimatyzacji. Absolwent kierunku może prowadzić własną działalność gospodarczą, a także pracować w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, konserwacji, napraw urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła. Technicy chłodnictwa i klimatyzacji mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, przetwórstwie i produkcji żywności, browarach, mleczarniach, platformach wiertniczych, statkach dalekomorskich i wycieczkowych, dużych obiektach handlowych i usługowych, studiach telewizyjnych, centrach przetwarzania danych, bankach, teatrach, salach koncertowych i obiektach sportowych, szpitalach itd.

Zapraszamy do naszej szkoły. Nie obiecujemy, że będzie lekko, ale dołożymy wszelkich starań, aby czas spędzony w naszej szkole był czasem twórczym i mile wspominanym po latach.

Zespół Szkół w Wołominie może być także Twoją szkołą.