Projekty unijne 2019-2021

Ogólne założenia projektu 2019

Tytuł projektu: "Europejskie Staże Zawodowe - równy dostęp i włączenie społeczne do transnarodowych działań".

Projekt zakłada dwa czterotygodniowe staże w Hiszpanii w terminach:

- I grupa – maj 2020

- II grupa – październik-grudzień 2020

Celem projektu jest wyposażenie uczniów Zespołu Szkół w Wołominie w nowe umiejętności, kompetencje, wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz osobiste. Nowe kompetencje mają przyczynić się do poszerzenia możliwości rozwoju osobistego oraz zwiększenia szans na zatrudnienie uczestników projektu na europejskim rynku pracy i poza jego granicami.

Każdy uczestnik projektu będzie miał szansę podnieść poziom:

– wiedzy, umiejętności i kompetencji właściwych dla danego zawodu poprzez udział w stażu zagranicznym,

– swoich kompetencji osobistych, wiedzy i znajomości kultury hiszpańskiej i Hiszpanii,

– kompetencji w zakresie znajomości języka angielskiego i hiszpańskiego.

W projekcie udział weźmie 32 uczestników - dwie grupy po 16 uczniów.

Bedą to uczniowie drugich i trzecich klas Branżowej Szkoły I stopnia z Oddziałami Integracyjnymi oraz uczniowie drugich i trzecich klas Technikum z Zespołu Szkół w Wołominie.

Projekt zakłada udział uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W trakcie stażu uczestnicy przez okres czterech tygodni będą pracowali w hiszpańskich zakładach pracy i będą wykonywać przewidziane programem stażu czynności związane z wykonywanym zawodem. Uczniowie zapoznają się z hiszpańskimi przepisami prawa pracy, wyposażeniem zakładów oraz z metodami pracy i nauczania - porównają programy kształcenia i warunki zatrudnienia w poszczególnych zawodach. Zapoznają się z nieznanymi wcześniej sposobami i

technikami pracy, w tym z możliwościami wykorzystania technologii informacyjnej w poszczególnych zawodach, a dzięki wykonywaniu nowych prac nabędą nowe kwalifikacje i umiejętności potwierdzone stosownymi świadectwami i certyfikatami. Wykonywanie nowych prac uświadomi uczniom konieczność nieustannego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Obcowanie na co dzień z pracownikami i obywatelami hiszpańskimi, a także uczestnictwo w różnych spotkaniach związanych z przygotowaniem kulturowym spowoduje wykształcenie umiejętności posługiwania się "żywym językiem". Dzięki odbytym stażom uczniowie udoskonalą umiejętności zawodowe i nabędą nowe kompetencje zgodnie z standardem kwalifikacji zawodowych dla zawodów, w których się szkolą.

Miesięczny staż umożliwi efektywne przygotowanie zawodowe i zdobycie doświadczenia niezbędnego do kontynuacji kariery zawodowej. Efekty jakie osiągną uczestnicy w czasie stażu będą oceniane za pomocą: obserwacji pracy na stanowisku pracy - tutor ze strony firmy odnotowuje osiągane efekty w dzienniczkach stażu, rozmowy podsumowującej (egzamin) ostatniego dnia, obserwacji bezpośrednich i wzajemnych, udziału w dyskusji.

Dla większości uczniów będzie to pierwszy wyjazd poza granicę kraju, dlatego już sam wyjazd będzie dla nich dużym doświadczeniem życiowym. Nawiązanie licznych kontaktów zawodowych w dalszej perspektywie przyczyni się do ułatwienia swobodnego przepływu pracowników i obywateli. Uczniowie poznają i nauczą się stosować: nowe narzędzia, metody pracy, nowe rozwiązania technologiczne, elementy organizacji i dyscypliny pracy w przedsiębiorstwach zagranicznych, podstawowe zwroty z języka hiszpańskiego zawodowego.

Uczniowie poszerzą swoje kompetencje społeczne, będą gotowi do uczenia się przez całe życie, zaczną identyfikować się jako obywatele wielonarodowego, wielokulturowego i wielojęzycznego społeczeństwa europejskiego.

Wszyscy uczestnicy otrzymają dokument Europass Mobility, uczniowie Technikum również ECVET, a ponadto certyfikaty wystawione przez organizację przyjmującą.

Szkoła dzięki udziałowi w projekcie poszerzy swój wymiar europejski.