program kulturowo-językowy

Program kulturowy w ramach projektu

„Europass Mobility – lepszy start na rynku pracy”

nr 2013-1-PL1-LEO01-37699

W ciągu czterech tygodni praktyk uczniowie Zespołu Szkół w Wołominie mięli możliwość zwiedzania regionu Andaluzji i jej najpiękniejszych miast w ramach zajęć programu kulturowego.

Pierwszym miastem, które zwiedzili uczniowie była Cordoba. Kordoba (Cordoba) jest miastem leżącym w południowej części Hiszpanii, w rejonie Andaluzja, nad rzeką Gwadalkiwir. Jest to miasto o dużym znaczeniu kulturowym, przemysłowym i naukowym. Miejscem wartym zwiedzenia jest zespół fortyfikacji Alkazar z czasów Omajjadów, który pełnił tez rolę siedzimy władców kastylijskich. Inną niezwykle osobliwą, którą obejrzeli stażyści budowlą była Mezquita, czyli wielki meczet pochodzący z VIII wieku, budynek był wielokrotnie przebudowywany, a jego powierzchnia wynosi 23000 m²,  dziś jest katedrą kościoła rzymskokatolickiego. Następnie udaliśmy się w kierunku stajni królewskich, gdzie zwiedziliśmy powozownię i obejrzeliśmy krótki występ hiszpańskich Caballeros. Kolejnym punktem była wędrówka wąskimi uliczkami sławnej dzielnicy Juderia  oraz najstarsza Synagoga  pochodząca  z XIV wieku. Interesującym obiektem jest również Puente Romano, czyli 16 łukowy most na rzece Gwadalkiwir. Po całodziennym zwiedzaniu udaliśmy się na błonia leżące nad rzeką, gdzie mogliśmy odpocząć i się zrelaksować w promieniach hiszpańskiego słońca.

Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy była Sevilla – stolica regionu Andaluzji.Nasza wycieczka rozpoczęła się z Placu  Hiszpańskiego. Plac Hiszpański to obiekt wybudowany w jednym z obszarów zieleni - w Parku Marii Luizy w roku 1928 na Wystawę Ibero-Amerykańską z 1929 r. Plac Hiszpański to główny obiekt przygotowany na wystawę. Plac Hiszpański jest na tyle charakterystyczny, że inspiruje filmowców. To tu były nagrywane niektóre sceny do filmu Gwiezdne wojny Epizod II: Atak klonów. Na liście zabytków do zwiedzenia znalazła się również  Katedra de Santa Maria  gotycki kościół z początków XV w., w którym znajduje się grób Kolumba. Jest to jeden z największych kościołów na świecie. Wewnątrz warto obejrzeć bogato zdobiony, ogromny ołtarz główny ze scenami z życia Jezusa. Wieża La Giralda o wysokości blisko 100m. stanowi pozostałość dawnego meczetu muzułmańskiego. Została wkomponowana w mury katedry de Santa Maria. Wzbogacono ją o dzwonnicę. Nie można pominąć wizyty w campusie uniwersyteckim. Przestronny gmach Uniwersytetu został wybudowany w stylu renesansowym. Złota Wieża Torre Del Oro pochodzi z XIII w. Jest to pozostałość arabskich fortyfikacji. Później przechowywano tam złoto przywiezione z hiszpańskich kolonii.

Jedną z ciekawszych wycieczek w ramach programu kulturowego była wycieczka do Granady.  Granada jest to miasto w południowej Hiszpanii, w dolinie rzeki Genil, w regionie Andaluzja.  Jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii, słynna z pięknego położenia, licznych zabytków i niezapomnianych krajobrazów. Najsłynniejszy zabytek miasta to Alhambra, czyli czerwony zamek. Ten kompleks pałacowy pochodzący z XIII w. stanowi najwspanialszy zabytek kultury arabskiej w Europie. Alhambra pełniła jednocześnie funkcję fortecy, pałacu i miasta. Najstarszą częścią Alhambry jest zamek Alcazaba, wraz z murami obronnymi i basztami. Warto też odwiedzić Pałac Nasrydów z XIV w, a w nim m.in. Dziedziniec Mirtowy, a także Dziedziniec Lwów z kunsztownie zdobioną fontanną wspartą na 12 lwach. Warto też obejrzeć dawną poczekalnię z sufitem przypominającym łódź oraz Salę Ambasadorów, Salę Dwóch Sióstr, Salę Abencerragów. W skład kompleksu Alhambry wchodzi renesansowy Pałac Karola V. W środku znajdują się: Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologiczne. Ponadto warto zobaczyć letnią rezydencję Generalife oraz ogrody z pięknymi rzeźbami. Kolejną z atrakcji uczniów było przejście dzielnicą Barrio Albaicin. Albaicín są to kręte uliczki, place, fontanny, kwieciste patio. Ta dzielnica zachowała styl i klimat arabskiej mediny. Stragany z esencjami, herbatami, pachnidłami, przyprawami, ozdobami arabskimi czy fajkami wodnymi można spotkać niemal na każdej uliczce. Kolejnym punktem programu uczestników projektu był plac San Nicolas, skąd roztacza się fantastyczny widok na panoramę miasta oraz Alhambrę i górujące za nią szczyty Sierra Nevada.

Nie mogło również zabraknąć zwiedzania sąsiedzkiego miasta –Jaen – stolicy prowincji.  Nad miastem górują ruiny zamku Castillo de Santa Catalina, z której rozpościera się przepiękny widok na miasto oraz  na przedgórze Gór Betyckich. W centrum miasta udaliśmy się do Baños Arabes – resztki XI-wiecznej łaźni arabskiej znajdującej się pod Palacio de Villadompardo z XVI wieku. Po drodze minęliśmy Katedrę zaprojektowaną w XVI wieku, jeden z najpiękniejszych renesansowo-barokowych kościołów Andaluzji.

Ostatnim miejscem na mapie programu była Malaga – rodzinne miasto Pabla Picassa i Antonio Banderasa – położone nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Po dwugodzinnej podróży  uczniowie dotarli na miejsce. Zwiedzanie miało swój początek pod Katedrą Wcielenia (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación), gdzie rozpoczęła się realizacja programu kulturowego związanego z Malagą. Podążając za przewodnikiem praktykanci dotarli na ulicę Calle Larios, która bardzo przyciąga uwagę turystów ze względu na dużą ilość sklepów. Po krótkiej przechadzce uczniowie udali się na punkt widokowy, z którego można podziwiać piękno miasta Malagi. Pomimo zmęczenia po długiej wspinaczce, wszyscy z zapałem i ogromną chęcią udali się na gorącą plażę, Słoneczne Wybrzeże, bo tak tłumaczy się nazwę Costa del Sol to największa atrakcja Malagi poza zabytkami. Słońce świeci tu przez 300 dni w roku, a region uważany jest za najcieplejszy w całej Hiszpanii.  Łączna długość plaż na Costa del Sol to około 15 kilometrów.  gdzie spędzili trochę czasu na kąpieli i opalaniu